10.7 C
İstanbul
Salı, Mart 28, 2023

Starlink

Yayınlandığı tarih:

Starlink SpaceX tarafından işletilen bir uydu internet takımyıldızı projesidir. Kapsama alanını tüm dünyaya yaymak isteyen Starlink projesi, günümüzde dünya üzerindeki 29 ülkeye uydu internet erişimi sağlıyor. Şimdiye kadar uzaya 2.335 Starlink uydusu fırlatıldı ve 2.110’u hala yörüngede bulunuyor. Bunlardan 1.608’i lisanslı operasyonel kabuklarda yer alırken 447’si 2022 yılının Nisan ayı itibariyle bu kabuklara yörünge yükseltmesi sağlıyor.

Starlink, belirlenmiş yer alıcı-vericileri ile iletişim kuran, aşağı Dünya yörüngesinde (LEO) bulunan binlerce seri küçük uydudan oluşur. Uydu internet hizmetinin teknik olanağı küresel nüfusun çoğunu kapsıyor olsa da, gerçek hizmet yalnızca SpaceX’e belirli bir ulusal yargı yetkisi dahilinde hizmet sağlamak için lisans veren ülkelerde sunulabilir. 2022 yilinin Mart ayı itibariyle internet hizmeti teklifi 29 ülkede mevcuttur.

ABD’nin Washington eyaletine bağlı Redmond’daki SpaceX uydu geliştirme tesisi, Starlink araştırma, geliştirme, üretim ve yörünge kontrol ekiplerine ev sahipliği yapıyor. SpaceX firması takımyıldızı tasarlamak, inşa etmek ve yerleştirmek için on yıl süren bir projenin maliyetini 2018 yılının Mayıs ayında en az 10 milyar Amerikan doları olarak tahmin etmiştir. 2017’nin Şubat ayında açıklanan belgelerde SpaceX’in uydu takımyıldızından 2025 yılına kadar 30 milyar ABD dolarından fazla gelir beklediğini ve aynı yıl fırlatma işlemlerinden elde edilen gelirin 5 milyar ABD dolarına ulaşmasının beklendiğini gösteriyor.

Tarih

Fırlatılan uydular

Hizmet verilen ülkeler

Teknoloji

Askeri kapasite

Rekabet ve pazar etkileri

İlgili içerikler

Bruma

Bruma veya tam adıyla Armindo Tué Na Bangna (d....

Fabio Borini

Fabio Borini (d. 29 Mart 1991 Bentivoglio, İtalya) sol...

Gonçalo Guedes

Gonçalo Guedes veya tam adıyla Gonçalo Manuel Ganchinho Guedes...

Dušan Tadić

Dušan Tadić (d. 20 Kasım 1988 Baçka Topola, Sırbistan)...

Calvin Bassey

Calvin Bassey (d. 31 Aralık 1999 Aosta, İtalya) stoper...

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img
Önceki İçerikAMD Radeon™ RX 6900 XT
Sonraki İçerikNvidia

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz