10.7 C
İstanbul
Salı, Mart 28, 2023
Ana SayfaİlahiyatRegaib Kandili

Regaib Kandili

Yayınlandığı tarih:

Regaib Kandili (Arapça: لَيْلَةُ الرّغائِب; Arapça Latin harfleriyle: Leyletü’r-Regâib; Günümüz Türkçe’sinde: Bağış gecesi) Hicri takvime göre Recep ayının ilk günüdür. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecede idrak edilir. Üç ayların başladığını müjdeleyen Regaib gecesi Hz. Peygamber’in hadisleri doğrultusunda Müslümanlar bu geceye özel bir önem atfeder. Bir kısım Müslümanlar geceyi oruç tutmak, Kur’an okumak ve ibadet etmek gibi işlerle geçirirler.

Regaib Kandili'nde Müslümanlar Ayasofya Camii'nde (Kaynak: Anadolu Ajansı)
Regaib Kandili’nde Müslümanlar Ayasofya Camii’nde (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Ebu Bekir el-Tartuşî’ye (MS 1059 – 1126) göre Ragaib namazı geleneği ilk olarak 11. yüzyılın sonlarında Kudüs çevresinde oluştu. Hz. Peygamber’e atfedilen bir hadiste şöyle denir:

Türkiye’de Müslümanlar, Regaib gecesinde özel bir namaz kılmazlar. Bunun yerine nafile namazlara devam ederler. Ancak geçmişte Araplar arasında bu geceye has bir namaz olduğu şeklinde bazı iddialar ortaya atılmıştır.

13. yüzyılın başlarında, Şam’da iki Şafii alimi İzzeddin İbn Abdüsselam (ö. 1262) ve İbnü’s-Salah (ö. 1245) arasında Ragaib namazları hakkında halka açık bir tartışma gerçekleşti. Her ikisi de bu uygulamayı bid’at (yenilik) olarak ilan etmekte ittifak etmişlerdir. ʿIzzedDīn bu geleneği kabul edilemez yenilik olarak damgalarken, İbnü’s-Salāh bunun bid’at hasenah (değerli yenilik) olduğunu, Peygamber geleneğinde bir temeli olmamasına rağmen dua etmeyi teşvik ettiğini düşündü. Çağdaş alimlerin çoğu ‘İzzeddin’le hemfikir olduğundan, Eyyubi Sultanı el-Melik el-Kamil camilerde regaib namazının kılınmasını yasakladı.1HAMDİ TEKELİ, “REGAİB GECESİ”, TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/regaib-gecesi (26.01.2023).

“Ancak en önemlisi, hiçbirinizin Receb ayının ilk Perşembe gecesini ihmal etmesin, çünkü bu gece meleklerin istek gecesi dediği gecedir. Çünkü gecenin ilk üçte biri geçtiğinde, ne göklerde, ne de yerin tek bir bölgesinde bir tek melek bulunmayacaktır. Hepsi Kâbe’de ve onu çevreleyen alanda toplanacaklardır. Allah, onların orada toplandıklarını görünce lütufta bulunur ve: “Ey meleklerim, benden dilediğinizi isteyin!” Buna onların cevabı, “Rabbimiz, bizim dileğimiz, Senden Receb orucunu imanla tutanları bağışlamandır.”

Ebu’l-Hasan b. Abdullah b. Cehdem

Kaynakça

İlgili içerikler

Bruma

Bruma veya tam adıyla Armindo Tué Na Bangna (d....

Fabio Borini

Fabio Borini (d. 29 Mart 1991 Bentivoglio, İtalya) sol...

Gonçalo Guedes

Gonçalo Guedes veya tam adıyla Gonçalo Manuel Ganchinho Guedes...

Dušan Tadić

Dušan Tadić (d. 20 Kasım 1988 Baçka Topola, Sırbistan)...

Calvin Bassey

Calvin Bassey (d. 31 Aralık 1999 Aosta, İtalya) stoper...

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img
Önceki İçerikRami Kütüphanesi
Sonraki İçerik2023 Kahramanmaraş depremleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz