10.7 C
İstanbul
Salı, Mart 28, 2023

Moğolistan

Yayınlandığı tarih:

Moğolistan Doğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyde Rusya, doğuda ve güneyde Çin ile komşudur.

Günümüzdeki Moğolistan toprakları Büyük Hun İmparatorluğu (Hiung-nu) ve Siyenpilerin yanı sıra Göktürk Kağanlığı gibi geçmişte göçebe olarak varlığın sürdürmüş imparatorluklar tarafından yönetildi. 1206’da Temuçin tarafından kurulan Moğol İmparatorluğu kısa bir sürede tarihin en büyük imparatorluklarından birine dönüştü. Torunu Kubilay Han, Çin’i tam anlamıyla fethetti ve Yuan hanedanını kurdu. Yuan’ın çöküşünden sonra Moğollar Moğolistan’a çekildiler ve Dayan Han ve Tumen Zasagt Khan dönemleri dışında daha önceki hizipsel çatışma modellerine devam ettiler.

  • Resmi adı: Moğolistan
  • Bayrak: 🇲🇳
  • Başkent: Ulanbator
  • Nüfus: 1.5 milyon
  • Yüz ölçümü: 1,564,116 km2
  • Dil: Moğolca

Din

Moğol nüfusunun çoğunluğu Budizm’i benimsemiştir. Amarbayasgalant manastırı, Moğolistan’daki en büyük üç Budist manastır merkezinden biridir. Manju imparatoru Kral Enkh-Amgalan Khan’ın emriyle inşa edilmiştir. Manastır 1727-1736 yılları arasında Undur Gegeen Zanabazar’a saygı amacıyla yaptırılmıştır. 1943 yılında koruma altına alınmış ve 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine tescil edilmiştir.

Moğolistan’da dini olmayanların yüzdesi %40’tan fazladır.

Kültür

Moğolistan kültürel olarak geçmişteki ve günümüzde göçebe yaşam tarzının izlerini taşır. Kartal avcılığı ülkede önemli bir gelenektir. Bir yuvadan aldıkları ve yaklaşık 7 yıl yanlarında bulundurdukları kaya kartallarıyla güçlü bir bağa sahiptirler. 45 yaşına geldiklerinde bu kartalları özgürleştirerek doğaya salarlar.

Moğol halkı arasında günümüzde dahi göçebe yaşam biçimini sürdüren aileler mevcuttur. Örneğin Buyant nehri kampında 700’den fazla Moğol ailesi çadırlarda yaşamını sürdürmektedir.1“Буянт голын зусланд 700 гаруй өрх байна – Montsame.mn.” 12 Ağu. 2020, https://montsame.mn/mn/read/233460. Erişim tarihi: 11 Oca. 2023.

Kaynakça

  • 1
    “Буянт голын зусланд 700 гаруй өрх байна – Montsame.mn.” 12 Ağu. 2020, https://montsame.mn/mn/read/233460. Erişim tarihi: 11 Oca. 2023.

İlgili içerikler

Bruma

Bruma veya tam adıyla Armindo Tué Na Bangna (d....

Fabio Borini

Fabio Borini (d. 29 Mart 1991 Bentivoglio, İtalya) sol...

Gonçalo Guedes

Gonçalo Guedes veya tam adıyla Gonçalo Manuel Ganchinho Guedes...

Dušan Tadić

Dušan Tadić (d. 20 Kasım 1988 Baçka Topola, Sırbistan)...

Calvin Bassey

Calvin Bassey (d. 31 Aralık 1999 Aosta, İtalya) stoper...

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img
Önceki İçerikSoledar
Sonraki İçerikFuji Dağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz