10.7 C
İstanbul
Salı, Mart 28, 2023

DATAR

Yayınlandığı tarih:

Digital Automated Tracking and Resolving veya kısaca DATAR öncü bir bilgisayarlı savaş alanı bilgi sistemiydi. DATAR, bir deniz görev gücündeki tüm sensörlerden gelen verileri, daha sonra tüm gemilere geri gönderilen ve radar ekranlarına benzer plan-konum göstergelerinde görüntülenen tek bir “genel görünümde” birleştirdi. Komutanlar daha sonra sadece kendi gemilerinin sensörlerinden değil, her yerden bilgi görmeye başladılar.

DATAR sisteminin geliştirilmesi, Kanada Kraliyet Donanması’nda Kanadalı mühendislerin aşina olduğu Kapsamlı Görüntüleme Sistemi (CDS) üzerindeki çalışmayla ortaya çıktı. Proje, Kanada Kraliyet Donanması tarafından Ferranti Canada (daha sonra Ferranti-Packard olarak anılacaktır) ile ortaklaşa 1949 yılında başlatıldı. CDS ve benzer hatlardaki bir ABD Donanması projesinin farkındaydılar, ancak çözümlerinin o kadar üstün olduğuna inanıyorlardı ki, sonunda sistemi üç kuvvet adına da geliştirebileceklerine inanıyorlardı. Ayrıca, kıtasal hava kontrolü için Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ve ABD Hava Kuvvetleri’ne satışların mümkün olduğuna inanıyorlardı.

DATAR

1953 sonbaharında gerçekleştirilen bir gösteri, çoğu açıdan mutlak bir başarıydı, ancak bu zamana kadar ABD Hava Kuvvetleri, SAGE sistemini geliştirmeye başlamıştı ve RCAF, bu kuvvetle ortaklığın, kendileriyle ortak olmaktan daha önemli olduğuna karar verdi. Donanma. Kraliyet Donanması CDS’leri ile devam etti ve ABD Donanması biraz daha basit bir sistem olan Deniz Taktik Veri Sistemine (Naval Tactical Data System) karar verdi.

İki bilgisayardan biri yangında yok olduğunda, şirket yenisi için para toplayamadı ve proje sona erdi. Bununla birlikte, sistemde kullanılan devre tasarımı, önümüzdeki birkaç yıl içinde diğer birkaç Ferranti makinesine uygulandı.

İlgili içerikler

Bruma

Bruma veya tam adıyla Armindo Tué Na Bangna (d....

Fabio Borini

Fabio Borini (d. 29 Mart 1991 Bentivoglio, İtalya) sol...

Gonçalo Guedes

Gonçalo Guedes veya tam adıyla Gonçalo Manuel Ganchinho Guedes...

Dušan Tadić

Dušan Tadić (d. 20 Kasım 1988 Baçka Topola, Sırbistan)...

Calvin Bassey

Calvin Bassey (d. 31 Aralık 1999 Aosta, İtalya) stoper...

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz